ks. Moisey B. Drozd - Dies Et Mens i Dziecięca Kraina
Dies Et Mens
moisey bogdan drozd

     D I E S   ET   M E N S   [ 378 ]     

` ` ` Nie umieraj Ukraino...` cz. 1


Drodzy Przyjaciele,

Ukraina potrzebuje kolejnej głębokiej refleksji, aby dokonała się metamorfoza, która określi i umocni jedność narodu. Dlatego powinniśmy znów sięgnąć do tej proroczej literatury, która współtworzyła kiedyś tożsamość narodową, ukraińską. Kształtowała nas najpierw w domu rodzinnym, a później wszędzie.

Zapraszam ...

__


Тарас Шевченко [ 09.03.1814 - 10.03.1861 ]
_


«МЕНІ ОДНАКОВО, ЧИ БУДУ...»Мені однаково, чи буду

Я жить в Україні, чи ні.

Чи хто згадає, чи забуде

Мене в снігу на чужині —

Однаковісінько мені.

В неволі виріс між чужими

І, неоплаканий своїми,

В неволі, плачучи, умру.

І все з собою заберу,

Малого сліду не покину

На нашій славній Україні,

На нашій — не своїй землі.

І не пом’яне батько з сином,

Не скаже синові: — Молись,

Молися, сину, за Вкраїну

Його замучили колись. —

Мені однаково, чи буде

Той син молитися, чи ні...

Та неоднаково мені,

Як Україну злії люде

Присплять, лукаві, і в огні

Її, окраденую, збудять...

Ох, не однаково мені.


_ __ ___ ____ _____ ______ _________________ Xpuctoc Bockpece


moisey b. drozd
2010-05-04


Możesz dodać swój komentarz.

Podpis:   
E-m@il:   

Proszę wpisać nazwę stolicy Polski (antyspam):


Nie bierzemy odpowiedzialności za zamieszczone komentarze będące indywidualnymi opiniami i poglądami osób je zamieszczających, za które ponoszą oni pełną odpowiedzialność zarówno w sferze prawnej jak i moralnej.
Zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy bez podania przyczyny.


XPYSTOC BOCKREC! UKRAINA NE ZAHYNE..,UKRAINA NE ZAHYNE POKI SWIDKIJ NE POCIJE.... MY ZA TEBE UKRAINO BUDEM BYTYS DO ZAHYNU. BOICTUNO BOCKREC MY ne majemo wlady ,ce wse w Bozih RUKAH.
Podpis: URSZULA     e-mail: udooley35@hotmail.com
Dodano: 2010-05-04 07:50:59  Nieporównanie bardziej od "proroczych" tekstów takiego czy innego poety do refleksji nadają się Prorocy biblijni i Ewangelia Jezusa Chrystusa. Nieporównanie też ważniejsze od budowania tożsamości narodowej Ukrainy jest budowanie jej tożsamości chrześcijańskiej. Ukraińskość bez Chrystusa nie jest żadną wartością. A niektóre "prorocze" teksty Szewczenki (z całym szacunkiem dla Poety) są jawnie pogańskie.
Podpis: Prokop Dudak     e-mail: prokop@poczta.onet.pl
Dodano: 2010-05-04 12:50:54  Prokopie, znasz twórczośc Szewczenki?
Podpis: O     e-mail:
Dodano: 2010-05-04 13:14:17  A tak na marginesie pytanie do Prokopa: Tozsamość Polski jest chrześcijańska, narodowa, chrześcijańsko-narodowa,narodowo-chrześcijańska? I jaka jest rola Kościoła w kraju? Pytam,bo udzieliłeś wskazówek dla Ukraińców.
Podpis: O     e-mail:
Dodano: 2010-05-04 13:26:01  Dlaczego miałbym nie znać? Oczywiście, że znam, sporo nawet na pamięć. Miewał wiersze piękne, przekładał psalmy itd. A miewał też kawałki grafomańskie i pogańskie. Był postacią złożoną, jak każdy człowiek. A człowiek jak to człowiek - na ołtarze nie nadaje się.
Podpis: Prokop Dudak     e-mail: prokop@poczta.onet.pl
Dodano: 2010-05-04 13:26:32  Dlaczego mam się wypowiadać na temat roli Kościoła w Polsce itp.? Rozumiem - Rzymsko-Katolickiego? Jestem grekokatolikiem. Zresztą, tak samo nie podoba mi się instrumentalne traktowanie Kościoła do budowania świadomości narodowej u Polaków, jak u Ukraińców. To dwa niewspółmierne ze sobą porządki. Przed Bogiem nie ma Greka ani Żyda, Polaka ani Ukraińca.
Podpis: Prokop Dudak     e-mail: prokop@poczta.onet.pl
Dodano: 2010-05-04 13:30:18  Dziękuję za udzielone odpowiedzi.
Podpis: O     e-mail:
Dodano: 2010-05-04 13:38:41  Prokopie, przyznaję Tobie rację. Nie można budować tożsamości narodowej bez wartości chrześcijańskich, bez Chrystusa. Nie jestem tzw. narodowcem, a Szewczenko budował tożsamość ukraińską właśnie na chrześcijaństwie. Naród nie zrozumie tożsamości chrześcijańskiej, jak nie pojmie tej naj`pierwszej ontyczności społecznej. A głównym nośnikiem tożsamości narodowej (obok innych) jest JĘZYK. T.H.Szewczenko od tego zaczął. Dla mnie najwyższą wartością jest Chrystus, jako sens historii, a Ukraina powinna być nośnikiem chrystusowej Prawdy. Bardzo cenię taką dyskusję. Pozdrawiam
Podpis: mb drozd     e-mail:
Dodano: 2010-05-04 14:07:39  Widzę to nieco inaczej. Po pierwsze, "najpierwsza ontyczność społeczna" to nie jest naród (we współczesnej postaci koncepcja XIX-wieczna), lecz rodzina. A rodzina może być narodowościowo mieszana. Po drugie, wyznacznikiem narodowości nie jest język (Serbowie i Chrowaci mają jeden, na Szwajcarzy kilka). Po trzecie, Szewczenko nie zawsze budował tożsamość narodową na Chrystusie. Służę cytatami, jeśli będzie trzeba. Ukraina nie musi budować swojej tożsamości na poecie, który może się podobać lub nie. Jej historia i dziedzictwo sięga św. Włodzimierza.
Podpis: Prokop Dudak     e-mail: prokop@poczta.onet.pl
Dodano: 2010-05-04 14:18:33  Tak, tak. Słusznie Prokopie. Nie mam teraz czasu na rozwinięcie swojej myśli.
Podpis: mb drozd     e-mail:
Dodano: 2010-05-04 14:21:19  Pozostałe wpisy:

 
Dies Et Mens
Dzień i Myśl

O mnie
Dies Et Mens
Dziecięca Kraina
Kontakt

Dies Et Mens i Dziecięca Kraina - ks. Moisey Bogdan Drozd © 2012
O mnie | Dies Et Mens | Dziecięca Kraina | Kontakt2662077