ks. Moisey B. Drozd - Dies Et Mens i Dziecięca Kraina
Dies Et Mens
moisey bogdan drozd

     D I E S   ET   M E N S   [ 34 ]     

~ DEUS – PERSONA et LOGOS ~ ' Bóg - Osoba i Logos ' ; cz. V [c.d.]


5. Doświadczenie Boga osobowego
_ __ ___ ____ _____ ______ ________ __________


Człowiek, który doświadczył Niepojętości, ufa, ze ta Niepojętość, niewyrażalnie bliska, udziela mu się jako opieka i przebaczenie. Takiego człowieka nie można już nawet nazwać ‘teistą’. Ponieważ właśnie ta istota ludzka doświadczyła już ‘osobowego’ Boga, jeśli rozumie ona to wyrażenie właściwie i nie wyobraża sobie znowu, ze Bóg staje się tylko „dobrym człowiekiem”. Ponieważ to wyrażenie [„Bóg osobowy”] oznacza prawdziwie i szczęśliwie, ze Bóg nie może być czymś mniej niż człowiek, który przecież obdarzony jest osobowością, wolnością i miłością, i że sama Tajemnica jest wolną opiekuńczą miłością, a nie jakimś „obiektywnym systemem”. Człowiek, który doświadczył tego, zrozumiał już i przyjął to, co chrześcijanie nazywają Łaską Bożą.

To podstawowe wydarzenie chrześcijaństwa już wydarzyło się w centrum istnienia, to znaczy w bezpośredniej obecności Boga w człowieku w Duchu Świętym. Jednak wiele musi się wydarzyć, zanim taki człowiek stanie się „chrześcijaninem” w pełnym, autentycznym sensie tego słowa, czyli zanim napotka on to podstawowe wydarzenie chrześcijańskie w jego własnym, historycznym przejawie w Jezusie Chrystusie, w którym niewyrażalny Bóg obecny jest dla nas także w historii, w słowie, w muzyce, w ścieżce po pędzlu, w sakramencie i w wyznającej wiarę społeczności, którą nazywamy Kościołem.

Ale to konieczne i święte chrześcijaństwo instytucjonalne ma jakieś znaczenie tylko wtedy i tylko wtedy nie jest wyrafinowanym bałwochwalstwem, kiedy rzeczywiście wprowadza człowieka w ufne, kochające poddanie się świętej i bezimiennej Tajemnicy. To poddanie się osiągnięte jest przez wolność, którą otrzymujemy wprost od milczącej Tajemnicy i w ten sposób nasza odpowiedź pochodzi wprost od Słowa Bożego.

_ __ ___ ____

mens [myśl]:
_ __ ___ ____ _____ ______


„Horyzont” jest swoistą metaforą, której używam w odniesieniu do Boga

jako przestrzeni, która umożliwia mi doświadczanie zjawisk, ale nie mogę

tej przestrzeni zobaczyć, gdyż nieskończenie oddala się ona ode mnie

szczególnie zaś wtedy, gdy podejmuję próby uchwycenia jej.


_ __ ___ ____ _____ ______ [c.d.n.]


moisey b. drozd
2009-03-17


Możesz dodać swój komentarz.

Podpis:   
E-m@il:   

Proszę wpisać nazwę stolicy Polski (antyspam):


Nie bierzemy odpowiedzialności za zamieszczone komentarze będące indywidualnymi opiniami i poglądami osób je zamieszczających, za które ponoszą oni pełną odpowiedzialność zarówno w sferze prawnej jak i moralnej.
Zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy bez podania przyczyny.Nie ma jeszcze komentarzy. Może Ty dodasz swój?
Pozostałe wpisy:

 
Dies Et Mens
Dzień i Myśl

O mnie
Dies Et Mens
Dziecięca Kraina
Kontakt

Dies Et Mens i Dziecięca Kraina - ks. Moisey Bogdan Drozd © 2012
O mnie | Dies Et Mens | Dziecięca Kraina | Kontakt2662164