Wstęp
˚˚˚˚˚˚˚˚˚˚˚
Drodzy Przyjaciele, zaczynam nowy cykl bardzo bliski człowiekowi, i bardzo ważny dla człowieka wszystkich miejsc i czasów. To AFIRMACJA – docenianie siebie nawzajem.
Jest jakieś dziwne zjawisko w chrześcijaństwie, które promuje - w imię jakiejś nieokreślonej pokory, skromności i ascezy - niedocenianie wielu rzeczy i siebie nawzajem. Kończy się na unikaniu docenienia tego, ze ktoś jest potrzebny i wartościowy, wbrew temu, co czujemy. Czasami to wypływa niestety z irracjonalnej ludzkiej zazdrości! Jak mawiał Prof. Czesław S. Bartnik : „Jeśli coś jest irracjonalne, nie pochodzi od Boga, lecz od Złego”. Nie bójmy się o tym mówić! Nie bójmy się kogoś doceniać nawet wtedy, gdy go nie lubimy.
1. Afirmacja. Dlaczego jej potrzebujemy ?
Mówimy „Amen” tak często i niemal automatycznie, szczególnie na zakończenie naszych modlitw, ze staje się ono prawie pozbawione znaczenia. A jednak, jak większość popularnych słów i działań, które traktujemy jako zupełnie oczywiste, ma ono swoje znaczenie. „Amen” jest naszą odpowiedzią na modlitwę, w którą wsłuchujemy się z przejęciem. Potwierdzamy nim treść modlitwy; mówimy : „Niech tak będzie, zgadzam się”. Jesteśmy nie tylko świadomi modlitwy samej w sobie i jej przesłania, ale ją potwierdzamy i aprobujemy, zgadzamy się z modlitwą. A jednak zbyt często nie jesteśmy świadomi wagi wypowiadania słowa „Amen”. Jeśli ktoś modlący się w imieniu grupy nie słyszy odpowiedzi, może mieć wątpliwości co do tego, czy zaakceptowaliśmy modlitwę; czy wszyscy współuczestniczą w modlitwie. Dlatego akceptujące „Amen” w odpowiedzi na czyjąś modlitwę jest konieczne, jeśli modlitwa ma być żywa.
Ta sama potrzeba afirmacji jest nawet jeszcze bardziej pożądana w życiu człowieka i w związkach międzyludzkich. Mamy skłonność do podróżowania przez życie nie w pełni świadomie, do niedoceniania wielu rzeczy, zwłaszcza siebie nawzajem. Słuchając ludzi, uświadomiłem sobie ich nieustanną potrzebę afirmacji lub jakiegoś gestu, który by upewnił ich o tym, ze są doceniani i wartościowi. [ c.d.n.]
○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○
mens cordis ▪ myśl serca ▪ mens cordis ▪ myśl serca ▪ mens cordis
myśl serca ▪ mens cordis ▪ myśl serca ▪ mens cordis ▪ myśl serca
○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○
35 ○●○ Za dużo świat ma pouczających osób, za mało zaś rozmawiających.
36 ○●○ Cynik nie potrafi wierzyć. Cynizm prowadzi zawsze do „cwanej wiary”, czyli niewiary.
37 ○●○ Nadzieją, która bezpośrednio oddziaływa na ludzką cywilizację, jest Duch Święty.
_ __ ___ ____ _____ ______ ____________ _______________ ...cum Deo !
|