ks. Moisey B. Drozd - Dies Et Mens i Dziecięca Kraina
Dies Et Mens
moisey bogdan drozd

     D I E S   ET   M E N S   [ 7 ]     

~ CZŁOWIEK I TĘSKNOTA ~ część I


„ ... Z TESKNOTY PRZYSZLIŚMY I DO TĘSKNOTY WRÓCIMY”. Ta bardzo poetycka metafora wydaje się trafnie określać praźródło tęsknoty. Sądzę, ze TĘSKNOTA jest "przedłużeniem", pochodną TAJEMNICY. Jest wewnętrzną siłą każdej istoty ludzkiej, która przychodzi na świat. Tęsknota konstytuuje naszą osobowość, jest treścią i głębią naszej więzi z sobą, z ludźmi, i z całym światem otaczającym nas. Bez tęsknoty nie ma życia i żyć nie można bez tęsknoty. Każdy człowiek tęskni ! Teologia Kościoła wschodniego bardzo i często podkreśla, ze całe stworzenie tęskni za Stwórcą, Bogiem jako Osobą (często będę to Państwu przypominał, a w odpowiednim, najbliższym czasie postaram się wyjaśnić dlaczego).

1. Skąd ta Tęsknota…? Dlaczego tak mocno wpisana jest w nasze istnienie, w naszą przestrzeń życia, w nasze relacje do drugiego człowieka, a nawet do samego siebie ? Tęsknimy nie tylko za osobą, tęsknimy także za osobliwością. Tęsknimy w ogóle za istnieniem. Przecież tęsknimy też za zwierzętami, roślinami, choć tu relacja jest inna (inna to nie znaczy gorsza lub lepsza). Samo uczucie i myśl, ze ktoś na nas czeka, tęskni za nami napełnia nas ciepłem, dobrem, radością i czymś co trudno wymiernie określić myślą, uczuciem, słowem. To po prostu „mieszka” w nas.

2. Wspomniałem krótko o tęsknocie do samego siebie, o tęsknocie „za sobą”. Czy jest możliwe, ze można tęsknić „za sobą”? Sadzę, ze tak. To bardzo istotny element naszej psychiki, naszej duchowości (nie chodzi o „duszę”), który sprawia, ze chcemy być po prostu lepsi. Bywają chwile naszej rozterki, naszych popełnionych błędów, naszych tragedii które chcemy zmienić na lepsze. Wtedy – tak ja to czuję – tęsknimy za miejscem, czasem, stanem który był dobry dla nas i innych. Ten „mechanizm” tęsknoty sprawia, ze powracamy do tych wydarzeń, doświadczeń, przeżyć i naprawiając nasze niedoskonałości stajemy się lepsi, bardziej bliscy siebie i innych osób, i całego obszaru naszej wolności. [c.d.n.]
moisey b. drozd
2009-02-18


Możesz dodać swój komentarz.

Podpis:   
E-m@il:   

Proszę wpisać nazwę stolicy Polski (antyspam):


Nie bierzemy odpowiedzialności za zamieszczone komentarze będące indywidualnymi opiniami i poglądami osób je zamieszczających, za które ponoszą oni pełną odpowiedzialność zarówno w sferze prawnej jak i moralnej.
Zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy bez podania przyczyny.Nie ma jeszcze komentarzy. Może Ty dodasz swój?
Pozostałe wpisy:

 
Dies Et Mens
Dzień i Myśl

O mnie
Dies Et Mens
Dziecięca Kraina
Kontakt

Dies Et Mens i Dziecięca Kraina - ks. Moisey Bogdan Drozd © 2012
O mnie | Dies Et Mens | Dziecięca Kraina | Kontakt2662864