ks. Moisey B. Drozd - Dies Et Mens i Dziecięca Kraina
Dies Et Mens
moisey bogdan drozd

     D I E S   ET   M E N S   [ 353 ]     

● Piątek. PRAGNĘ ... ● `Ogród Oliwny`


m. b. drozd
_


`Ogród Oliwny`W Ogrodzie Oliwnym nie było Aniołów
zostałeś Sam jak dusza w człowieku
kolory świata Streszczałeś w czerwieni
dnia następnego okryto Cię zbrodnią

`

W Ogrodzie Oliwnym Bóg zapłakał śmiercią
wszystko zamilkło na ziemi i w niebie
cisza i Kielich okryły Twą duszę
Bóg został w Bogu a człowiek w człowieku

``

W Ogrodzie Oliwnym Człowiek walczył z Bogiem
kto będzie silniejszy i zmieni los rzeczy
Chrystusie mój smutny nie poznałem Ciebie ?
nawet po ludzku nie umieli Cię zabić


[ Wrocław 23.04.2009 ]


______________________


Drodzy Przyjaciele,

w istocie, nie wiem jak zacząć, a zacząć trzeba. Tak mi się wydaje. Wróciłem. Dziękuję za pamięć... Pamięć Waszą. Jest ona atrybutem czasu i Wieczności, historii i Trwania, prośby i Spełnienia, bezsilności i Nadziei, mówienia i Słuchania, śmierci i Życia.

Wróciłem do Domu prosto na Wieczerzę. Tak. Dosłownie. Lecz ta Wieczerza Była, Jest i Będzie zawsze inna. Dlaczego? Gdyż Wieczernik Jezusa z Nazaretu wraz z Jego uczniami przeszedł do żywej historii. Tam dokonał Bóg Największego i Jedynego Sakramentu w historii nie tylko ludzkiej, ale w historii wszechświata, odsłaniając tę dostępną część swojej Tajemnicy, która może być uchwytna przez naszą wyobraźnię. Właśnie ta ludzka wyobraźnia sięgająca do „granicy” Boga jest nie tylko sensem naszej wiary, ale jest wiarą. Poprzez tę Tajemnicę-Sakrament cała rzeczywistość osób i każdej elementarnej cząstki kosmosu staje się Misterium Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa. Prawdziwie to wyraża teologia : „Mistyczne Ciało Chrystusa”.

` ` `

Chrystus Omega jako sprawca wiary i jej cielesne wypełnienie (Hebr. 12,2) jest Punktem odniesienia dla całej rzeczywistości. On jest celem (Omega) niosącym fundamenty świata (Alfa) i to nie w formie hipotetycznych założeń, ale w jak najbardziej rzeczywistym sensie, który ilustruje Prawda Inkarnacji, żywy środek ludzkiej historii, tajemnica Bogoczłowieczeństwa Jezusa Chrystusa. Chrystus Omega poprzez śmierć i zmartwychwstanie urealnia i wprowadza w kosmiczny wymiar miłość Boga i jednoczy ze sobą światy. Całe stworzenie kieruje się (wzdycha!) w stronę inkarnacji, mistycznego zjednoczenia z Bogiem.

` ` `

Jednakże – w historii ludzkiej - Dramat Zbawienia zawsze będzie dramatem i powinien być dramatem. Właśnie przeżywamy te Chwile teraz, gdy nasza myśl sięga i Pragnie Tajemnicy. Tajemnicy bardzo Trudnej. Koniecznej.

Pragnę ...


_ __ ___ ____ _____ ______ ___________ ______________ ... cum Deo !


moisey b. drozd
2010-04-02


Możesz dodać swój komentarz.

Podpis:   
E-m@il:   

Proszę wpisać nazwę stolicy Polski (antyspam):


Nie bierzemy odpowiedzialności za zamieszczone komentarze będące indywidualnymi opiniami i poglądami osób je zamieszczających, za które ponoszą oni pełną odpowiedzialność zarówno w sferze prawnej jak i moralnej.
Zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy bez podania przyczyny.


Dobrze, że Ksiądz znowu jest
Podpis: paja     e-mail:
Dodano: 2010-04-02 00:55:22  Witaj Poeto.
Podpis: O     e-mail:
Dodano: 2010-04-02 07:48:54  Jeśli w czasie donym mi przez Boży `Los` napiszę jeszcze bardzo wiele wierszy, muzyki, refleksji które rzeczywiście wniosą jakiś cenny ułamek do myśli i wiary ludzkiej, i jeśli sam w sobie zaakceptuję to, że jestem poetą i kimś tam jeszcze, wtedy nie będę kontestował, że nim nie jestem. Jak do tej pory tak nie jest. Bronię się przed tym... Z całą skromnością, pokorą i moim wiekiem unikam szumnych tytułów i myśli o sobie, że jestem kompozytorem, filozofem, poetą. Na takie określenia trzeba zasłużyć sobie pracą, pokorą w relacji do wszystkiego co nas otacza, no i talentem, który dzięki Bogu jest niewymierny. Serdecznie pozdrawiam.
Podpis: mb drozd     e-mail:
Dodano: 2010-04-02 08:29:11  Wiersz pokazuje mi dramat Ogrodu... Druga część poruszyła moją wyobraźnię. Dobre i, jak dla mnie, odkrywcze pojęcie "wyobraźnia wiary". Nad tym teraz myslę, czy ją mam. Cieszę się, że mam znów co czytać. To dobra idea, że na tej stronie jest "dies et mens", bo każdy dzień przynosi nowe myśli życia. Dobrze, że wróciłeś, i coś sobie piszesz. Pozdrawiam
Podpis: student z Wildy     e-mail:
Dodano: 2010-04-02 10:57:47  Wielkość i klasę człowieka poznajemy po jego skromności w relacjach z innymi.Masz O.Bogdanie duszę artysty,to piękne.Z radością czytam Twe wiersze,bo niosą nadzieję,radość,czasem smutek,tęsknotę,całą tęczę doznań.Ogromnie się cieszę z Twego powrotu i oczekuję kolejnych wierszy i rozważań. Pozdrawiam i życzę dobrych,zdrowych świąt Przejścia Chrystusa z otchłani do Pleromy istnienia.
Podpis: a.s.     e-mail:
Dodano: 2010-04-02 21:10:17  Otcze nawit' ne znajete jaka to radist' mohty znowa Was czytaty!!!
Podpis: m     e-mail:
Dodano: 2010-04-02 23:34:53  Pozostałe wpisy:

 
Dies Et Mens
Dzień i Myśl

O mnie
Dies Et Mens
Dziecięca Kraina
Kontakt

Dies Et Mens i Dziecięca Kraina - ks. Moisey Bogdan Drozd © 2012
O mnie | Dies Et Mens | Dziecięca Kraina | Kontakt2661937