ks. Moisey B. Drozd - Dies Et Mens i Dziecięca Kraina
Dies Et Mens
moisey bogdan drozd

     D I E S   ET   M E N S   [ 76 ]     

~ RELIGIA ~ pokój czy lęk; część III [c.d.]


Bóg nas nie karze, karzemy się sami. Ani nas nie potępia, potępiamy się sami. Bóg jest z nami – nie przeciw nam. Gdyby tak nie było, nie posłałby swego Syna, Jezusa z Nazaretu. Gdyby Bóg był Bogiem kary, zmiótłby naszą ziemię już dawno. I zadziwiają i złoszczą mnie takie sformułowania, które często słyszę z ambon : „Boże, okaż swoją sprawiedliwość!”. Jeśli Bóg okazałby swoją sprawiedliwość, to w swojej konsekwencji musiałby zniszczyć cywilizację ludzką miliardy razy, chociażby dlatego, ze tylko w naszym gatunku dokonuje się zbrodni zabijając przedstawicieli tego gatunku.

Glossa („na marginesie”) :

[ Zjawisko zabijania przedstawicieli w obrębie tego samego gatunku występuje tylko w cywilizacji ludzkiej. Nie występuje w żadnym innym gatunku w przyrodzie. Tylko cywilizacja ludzka jest tak "postępowa". { Dochodzę też do takiej smutnej i skrajnej refleksji, ze jeśli jakiś przedstawiciel naszego gatunku nie miałby podstawowych atrybutów istoty ludzkiej, a potrafiłby zabijać, być bezdusznym i oszukiwać, musiałbym uznać jego za człowieka }].


3. poczucie winy. przebaczenie
_ __ ___ ____ _____ _____ ______


Tak wiele neurotycznego, niechrześcijańskiego poczucia winy przepaja ludzkie życie. Tak jak gdyby bezwarunkowa miłość Chrystusa i Jego nieustanne przebaczanie nie były nigdy głoszone. Tragedia ( tak, tragedia ) zawiera się w tym, ze niektórzy odmawiają przebaczenia samym sobie nawet wtedy, gdy Bóg im już wybaczył. TO NIE JEST RELIGIA, TO JEST MASOCHIZM ! TO NA PEWNO NIE JEST CHRZEŚCIJAŃSTWO !

Musimy bardzo głęboko drążyć nasze przekonania religijne i odsłaniać wypaczenia, które tak osłabiają naszą autentyczną wiarę i autentyczność wiary. Powinniśmy konfrontować się z każdym fałszem, który jest w nas i w innych : to są te złe duchy, które Chrystus wypędzał. Wypaczone pojęcia są nie tylko złą religią, ale mają zły wpływ na stan zdrowia psychicznego, na świat ogromnego obszaru ludzkiej duchowości.

Zwykle ludzie najtrudniej rozstają się z błędnymi wyobrażeniami religijnymi. Wyznawanie „religii dzieciństwa” jest dla nich czymś znacznie wygodniejszym niż odważenie się na głębszy wzrost w wierze i w ufności do Boga.

Jezus powiedział coś znacznie innego : „Nie troszcz się zbytnio! Spójrz na ptaki w powietrzu, na polne lilie; twój Ojciec niebieski troszczy się o nie; tak samo będzie się troszczył o ciebie”. On też powiedział, ze powinniśmy nazywać Boga „Ojcem”.


_ __ ___ ____

mens [myśl]
_ __ ___ ____ _____ ______


Przebaczenie jest istotą posłannictwa Jezusa z Nazaretu.

„Nikt cię nie potępił ?

I ja też cię nie potępiam” – powiedział do jawnogrzesznicy.

Swoimi ostatnimi słowami :

„Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” próbuje dotrzeć do nas.


_ __ ___ ____ _____ ______ ________ __________ [c.d.n.] ...cum Deo !


moisey b. drozd
2009-04-29


Możesz dodać swój komentarz.

Podpis:   
E-m@il:   

Proszę wpisać nazwę stolicy Polski (antyspam):


Nie bierzemy odpowiedzialności za zamieszczone komentarze będące indywidualnymi opiniami i poglądami osób je zamieszczających, za które ponoszą oni pełną odpowiedzialność zarówno w sferze prawnej jak i moralnej.
Zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy bez podania przyczyny.Nie ma jeszcze komentarzy. Może Ty dodasz swój?
Pozostałe wpisy:

 
Dies Et Mens
Dzień i Myśl

O mnie
Dies Et Mens
Dziecięca Kraina
Kontakt

Dies Et Mens i Dziecięca Kraina - ks. Moisey Bogdan Drozd © 2012
O mnie | Dies Et Mens | Dziecięca Kraina | Kontakt2662176