7. Materia i Duch
Tak jak Hazrat Inayat Khan odróżniał ducha i materię, ale wiedział, ze są one w gruncie rzeczy tym samym tak Spinoza rozumiał je jako aspekty jednej substancji. Z tym, ze dla Barucha materia i duch tworzyły jakby dwa odrębne światy, nie mające ze sobą punktu styczności, to w koncepcji np. sufickiej, materia wynika z ducha, gdyż poprzez wibrację jest z niego generowana.
Rozważając jeszcze rolę materii, na koniec powrócić warto do myśli Pierre’a Teilharda de Chardin, który tak o materii pisał w swym Hymnie do niej:
„Bądź błogosławiona, szorstka Materio, jałowa glebo, twarda skało, ty, która ustępujesz tylko przemocy i zmuszasz nas, byśmy pracowali, skoro chcemy jeść. (…). Bądź błogosławiona, potężna Materio, nieodparta Ewolucjo, Rzeczywistości ciągle rodząca się, ty, co rozsadzając wciąż nasze ramy, każesz nam szukać zawsze coraz dalej Prawdy. (…). Pozdrawiam cię jako niewyczerpaną pojemność bytu i Przemiany, w której kiełkuje i rośnie wybrana Substancja. Pozdrawiam cię jako uniwersalną moc zbliżania i jednoczenia, przez którą wiąże się rój monad, i w której zbiegają się one wszystkie na drogę Ducha. (…). Żeby dosięgnąć ciebie, Materio, potrzeba, byśmy wychodząc od uniwersalnego kontaktu ze wszystkim, co się porusza na ziemi, stopniowo poczuli roztapianie się w naszych rękach form poszczególnych tego, co trzymamy, aż zetkniemy się z jedyną esencją wszelkich stanów i wszelkich związków. (…)”.
Czyż słowa te nie stwierdzają dobitnie, iż materia jest drugą stroną Ducha, ze jest elementem immanentnym dla wszelkich stanów przyrody, i że jako taka stanowi niezbędne środowisko dla rozwoju zjawisk oraz procesów związanych z psychiką, z ludzkim psyche?
Powyższy cytat niech zatem zamknie te krótkie i niewyczerpujące oczywiście rozważania na temat zagadki świadomego życia, życia które dokonuje się w każdej komórce ludzkiego ciała i w każdym kwadrancie galaktyk tworzących wszechświat, który zamieszkujemy. [c.d.n.]
○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○
mens cordis ▪ myśl serca ▪ mens cordis ▪ myśl serca ▪ mens cordis
myśl serca ▪ mens cordis ▪ myśl serca ▪ mens cordis ▪ myśl serca
○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○
275 ○●○ Człowiek jest tęsknotą Boga, jest celem Jego miłości. [św. Augustyn (Aureliusz Augustyn z Hippony)]
276 ○●○ Bóg śmieje się z ludzi, ze w niego nie wierzą. [Jostein Gaarder (ur. 1952)]
_ __ ___ ____ _____ ______ ___________ ______________ ... cum Deo !
|