11. Gniew nie jest przemocą [ ! ! ! ]
Gniew bywa często mylony z konfliktem i przemocą. Przemoc jest gniewem nie opanowanym. Dzisiejsze środki masowego przekazu często skupiają się na przemocy w rodzinach. Taka koncentracja może się obrócić przeciwko temu, co próbują przekazać psychoterapeuci: ze wyrażanie gniewu jest ważne i zdrowe i że musimy się uczyć odpowiedniego traktowania tej emocji. Lecz media nie spieszą z odpowiednimi wyjaśnieniami i dlatego utwierdzają ludzi w przekonaniu, ze gniew należy ukryć. Uważam, ze podejmując temat ludzkich zachowań, media powinny analizować go wnikliwie, nie powiększając problemu przez mieszanie gniewu i przemocy. Chcąc ostrzegać przed przemocą, nieświadomie doprowadzają do LĘKU PRZED GNIEWEM. Czasami „poprawny” gniew spowoduje konflikt. Jednak uzasadniony konflikt jest nieunikniony w zdrowych relacjach międzyludzkich.
Ujawnianie gniewu przed drugą osobą często prowadzi do rozwiązania problemu czy zażegnania konfliktu. Ludzie mogą mówić: „Cóż to za korzyść z oznajmiania komuś, ze jestem rozgniewany? To nie pomaga”. A jednak pomaga. Rozwiązanie nie musi się pojawić natychmiast, ale bardzo często jest ono rezultatem ujawnienia gniewu. Następuje wyjaśnienie stanowisk; każdy wie, na czym stoi drugi; informacja zostaje przekazana; ludzie są bardziej czuli dla siebie.
Okazując sobie nawzajem gniew, szczególnie w naszych bliskich związkach, uwrażliwiamy się na siebie. Rozpoznajemy, co druga osoba lubi, czego nie lubi, co ją rani. Gdy wyrażasz swój gniew, wiem, ze jesteś zraniony. Traktujesz to serio, nie możesz być zlekceważony. Dlatego muszę przemyśleć swoje zachowanie, słowa i odruchy. Wiem również, ze kiedy jesteś zły na mnie, nie jesteś obojętny. Chcesz poświęcić swój czas i energię, by powiedzieć mi, ze jesteś zły za to, co powiedziałem lub zrobiłem. Jest to akt zaangażowania, akt miłości.
I na odwrót: jeśli nie chcę okazać gniewu, jestem, być może, obojętny: „Nie obchodzisz mnie”. Trzeba, abyśmy mówili sobie nawzajem: „Jestem zły za to, co mówisz (lub powiedziałeś)”. Prawienie kazań nie jest konieczne. Zwykłe, proste przedstawienie naszych uczuć to wszystko, co jest potrzebne. Tak postępując, poznajemy różnice między nami. Rozpoznając je, zdobywamy się na kompromis albo uczymy się z nimi żyć. I w takich okolicznościach rozwijamy nasze relacje. Nieudolność w rozstrzyganiu spraw wynikających z odmienności powoduje, ze rodziny rozpadają się. [ c.d.n. ]
○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○
mens cordis ▪ myśl serca ▪ mens cordis ▪ myśl serca ▪ mens cordis
myśl serca ▪ mens cordis ▪ myśl serca ▪ mens cordis ▪ myśl serca
○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○
122 ○●○ Miłość jest długodystansowa.
123 ○●○ Unikajmy pozorów, bo pozory zabijają autentyzm i indywiduum osoby.
124 ○●○ Gniew nie może być mylony z konfliktem i przemocą. Uzasadniony konflikt jest nieunikniony w zdrowych relacjach międzyludzkich, lecz gniew nie powinien przybierać żadnych - nawet łagodnych - form przemocy.
_ __ ___ ____ _____ ______ ____________ _______________ ...cum Deo !
|