1. Cnota czy wada
###
Gniew jest poważną kwestią dla każdego człowieka. Bardzo często jest on ukrytą przyczyną wielu psychoemocjonalnych, somatycznych i międzyludzkich problemów, ponieważ nie jest właściwie rozumiany i okazywany. Często nie rozpoznajemy go i dlatego przechodzi, nie zbadany i nie potraktowany odpowiednio. Jest to kwestia, która się pojawia w każdej rodzinie z tzw. Problemami. Pojawia się ona również w naszych relacjach z Bogiem.
Oto dwa przykłady niezdrowych form gniewu: Dorota, osoba w głębokiej depresji, nie może przeżyć straty męża, który zmarł nagle. Nie może nad tym zapanować i przyznać, ze jest naprawdę rozgniewana, głównie na Boga. Oto Zenon ze swoimi niepokojami i bólami w klatce piersiowej, bardzo zły na otaczających go ludzi, ale ponieważ nie wie, co począć z tą złością, więc ją ukrywa. Jest ciągle poirytowany i przykry dla ludzi, z którymi się styka. Zapewne każdy z nas ma wiele takich przykładów.
Istotne jest rozwijanie pozytywnej postawy wobec gniewu, który możemy odczuwać, a przede wszystkim dostrzeganie go i przyznawanie się do niego. Istotne jest, aby mówić o tym, gdyż : ‘’ Homo sum, humani nil a me alienum puto ‘’ ▫▪▫ ‘Człowiekiem jestem, nic co ludzkie nie jest mi obce’. Jeśli gniew rozpoznamy w sobie, będziemy mogli prawdopodobnie rozpoznać gniew, który tkwi w innych.
▫▪▫ Jeśli zaakceptujemy gniew na równi z innymi naszymi emocjami, ujrzymy go jako jeden z aspektów naszego człowieczeństwa.
Powinniśmy wczuwać się w nasz gniew, zajmować się nim (!) i uzewnętrzniać go. Powinniśmy mieć świadomość własnego gniewu, nie powinniśmy cierpieć z jego powodu i powinniśmy zgodzić się na jego obecność. Powinniśmy pytać siebie: „Dlaczego jestem zły? Na kogo jestem zły?” Powinniśmy odróżniać gniew „logiczny” od „nielogicznego”, uzasadniony od nieuzasadnionego. Wreszcie powinniśmy go w odpowiedni sposób ujawniać: wyrażać we właściwym czasie i miejscu, zachowując dobre zwyczaje. To, o czym piszę, to nie są moje wymysły, właśnie tak gniew traktuje współczesna psychologia i psychoterapia. [ c.d.n. ]
○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○
mens cordis ▪ myśl serca ▪ mens cordis ▪ myśl serca ▪ mens cordis
myśl serca ▪ mens cordis ▪ myśl serca ▪ mens cordis ▪ myśl serca
○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○
1o3 ○●○ Odróżniaj gniew „logiczny” od „nielogicznego”, uzasadniony od nieuzasadnionego.
_ __ ___ ____ _____ ______ ____________ _______________ ...cum Deo !
|