1. poczucie winy - bodziec czy udręka
_ __ ___ ____ _____ ______ _______ ________
Poczucie winy może być bodźcem, szybkim, bolesnym wstrząsem pobudzającym nas do zmiany. Wyrzuty sumienia pomagają nam przyznać, ze postąpiliśmy źle – i tak powinno być. Zmaganie się z grzechem jest miarą rozsądku. Poczucie winy, jeśli nie pozwolimy mu zawładnąć sobą, powinno prowadzić do szukania przebaczenia u Boga, u innych i u samych siebie; powinno pobudzać nas do zmiany naszych dróg. Uczucia te powinny również pomóc nam w uczeniu się na własnych błędach.
Czy kiedykolwiek zatrzymujemy się po to, by uświadomić sobie, jak wiele upadków, błędów, grzechów jest w naszym życiu? Jak radzimy sobie z konsekwencjami tego – z poczucie winy, i czy wyciągamy z tego naukę?
Każdy upadek jest okazją do nauki, do zdobycia cennego wglądu w siebie, do wzięcia większej odpowiedzialności za swoje życie. Ponadto, dla chrześcijan upadek jest okazją do zacieśnienia kontaktu z Bogiem przez doświadczenie i wzrost naszej wiary w Jego nieustającą zbawczą miłość. Uczymy się w ten sposób, ze poczucie winy pobudza nas do potwierdzenia, iż jesteśmy wartościowi i nie powinniśmy być potępiani jako ludzie, niezależnie od naszych grzechów.
Rozważmy nauczanie św. Pawła i św. Augustyna : Bóg przemienia zło w dobro.
░░◘░░BÓG PRZEMIENIA DOBRO W ZŁO.
DUCH BOŻY ZAWSZE DZIAŁA W NASZEJ LUDZKIEJ SŁABOŚCI░░◘░░ [c.d.n.]
◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊
Franz Hübner ¤ ANTYSTRESOL
_ __ ___ ____ _____ ______
□ § 24 : PORZĄDEK
W uporządkowanym otoczeniu łatwiej się skoncentrować. Najlepiej zabrać się za porządki tam, gdzie panuje największy bałagan. W szafie, na biurku lub w łazience.
◊
Pozbądź się wszystkiego, co niepotrzebne. Porządek rodzi przejrzystość. Jakże cudowna jest radość z przywróconego ładu. Wyznacz w swoim kalendarzu kolejny termin generalnych porządków.
_ __ ___ ____ _____ ______ ____________ _______________ ...cum Deo !
|