wstęp
˚˚˚˚˚˚˚˚˚
Drodzy Przyjaciele,
przez dość długi czas zastanawiałem się, czy mogę podjąć ten temat, czy jestem gotów, aby o tym pisać i czy Wy jesteście gotowi na to, aby czytać o „poczuciu winy”. Temat ten nie jest ważnym lecz jest bardzo ważnym zagadnieniem naszej osobowości, która „rozciąga” się od konkretnej istoty ludzkiej na społeczność ludzką, na cywilizację człowieczą. Czuję, ze jestem osobą chyba skromną, zaś w płaszczyźnie wiedzy mojej [intelektualnej] chcę być skromny. Nie zawsze to mi „wychodzi”.
Do bólu będę o tym często wspominać : „CO CZUJĘ a CO MYŚLĘ”, to są dwa niezależne i niepodległe pola ludzkiej osobowości. Piszę o tym dlatego odważnie i z przekonaniem, gdyż tego doświadczyłem w tak konkretny sposób, ze to „odkrycie” rozwiązało mi ręce i myśl do pisania, mówienia i wyrażania tego, i pisania o tym.
◊
Poczucie winy. Co to jest ? Zapraszam Was do wędrówki ze mną przez kolejny obszar naszej pięknej, lecz skomplikowanej psychiki. Chcę to podkreślić, ze jest to moje spojrzenie na wspomniany ludzki świat osoby, ale chcę zapewnić Was, ze to, o czym piszę, konfrontuję z dokonaniami współczesnej psychoterapii. Z ogromną delikatnością i odpowiedzialnością pragnę to Państwu przekazać, aby wyjaśnić, pomóc, wesprzeć i dodawać otuchy i „ciepła” istnienia. Możecie mi zaufać; im więcej będziemy o tym mówić - a są to rzeczy trudne ze względu na różnego rodzaju psychiczne blokady - będziemy stawać się lepsi. Czy nie o to chodzi w naszym krótkim życiu ?
◊
Ad rem
˚˚˚˚˚˚˚˚˚˚˚˚
Tylko psychopata twierdzi, ze nie ma poczucia winy. Ten typ osobowości nie jest przedmiotem moich zainteresowań i rozważań. Będę tutaj mówić raczej o tych, którzy doświadczają w życiu „normalnego” poczucia winy. Absurdem jest twierdzenie, ze nie powinniśmy nigdy poczuwać się do winy z jakiegokolwiek powodu. Jeśli byłoby to prawdą, zaiste mielibyśmy psychopatyczne społeczeństwo. Nikt z nas nie byłby bezpieczny w czyjejkolwiek społeczności.
░░◘░░NORMALNE, ZDROWE POCZUCIE WINY JEST CZYMŚ, CO OCHRANIA
ZDROWIE OSOBY LUDZKIEJ I SPOŁECZEŃSTWA░░◘░░ [c.d.n.]
◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊
Franz Hübner ¤ ANTYSTRESOL
_ __ ___ ____ _____ ______
□ § 23 : DROGA ŚRODKA
Długotrwałego zadowolenia nie osiągnie się krocząc drogą ekstremalną, ale poszukując równowagi.
◊
Zarówno kiedy chodzi o osiągnięcia sportowe, jak i pracę czy dietę. Unikaj sytuacji ekstremalnych - oto nasz dewiza. Wówczas najszybciej odnajdziesz wewnętrzną równowagę i sukces.
_ __ ___ ____ _____ ______ ____________ _______________ ...cum Deo !
|