1. bliżej natury ludzkiej
_ __ ___ ____ _____ ________
Viktor Frankl zauważył kiedyś, ze w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat psychologia zajmowała się wyłącznie ludzkim umysłem i ciałem. Wyraził on wtedy nadzieję, iż tyle samo czasu zostanie poświęcone zaniedbanemu duchowi ludzkiemu. Wiemy, co dzieje się, gdy umysł lub ciało są pozbawione niezbędnej strawy. To dziwne, niemniej jednak ignorowaliśmy spragnionego człowieczego ducha. Staliśmy się wygodnie milczący na uporczywe pytania ludzkiego ducha : pytania o to, skąd przychodzimy, co robimy, dokąd zmierzamy. Nie tylko ciało i umysł są istotnymi, współzależnymi i współdziałającymi ze sobą elementami naszej ludzkiej natury, ale także duch.
Jako ludzie nie jesteśmy jedynie wolnymi duchami lub duszami potrzebującymi zbawienia. Składamy się również z umysłu i ciała, i czeka nas wyboista droga przez życie, jeśli będziemy usiłowali być istotami duchowymi, nie starając się być ludźmi.
Teologia musi w jakiś sposób uwzględnić ludzką naturę człowieka, tak samo jak prawdziwa psychologia musi towarzyszyć duchowemu składnikowi tej kompozycji, którą stanowi człowiek. [c.d.n.]
◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊
Franz Hübner ¤ ANTYSTRESOL
_ __ ___ ____ _____ ______
□ § 12 : WIĘCEJ RUCHU
Spacer na łonie natury potrafi czynić cuda - zarówno po całym dniu pracy, kiedy chcemy się wyciszyć, jak i wówczas, gdy chcemy się uwolnić od przykrej myśli.
◊
Kto lubi być w dobrej formie, niech na przykład dwa razy w tygodniu pracuje nad kondycją uprawiając jogging, samotnie lub w grupie. Długość i intensywność biegu trzeba dopasować do osobistych możliwości kondycyjnych. A zatem : zakładaj buty do biegania i dalej na świeże powietrze !
_ __ ___ ____ _____ ______ ________ _______________...cum Deo !
|